اخبار

چرا بزرگ‌ترین واحد‌‌ صنعت نساجی ایران افتتاح نمی‌شود؟

یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعت نساجی کشور که در استان زنجان واقع شده با وجود سرمایه‌گذاری‌های کلان به دلیل برخی مشکلات از جمله موانع بانکی به مرحله افتتاح نرسیده و حل مشکلات نیازمند عزم و توجه مسئولان در سطح ملی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان،صنعت نساجی و پوشاک یکی از صنایع مهم و اساسی در سراسر دنیا به شمار می‌رود. این صنعت علاوه بر داشتن ارزش افزوده بسیار بالا از نظر اشتغال نیز دارای ظرفیت به سزایی است و در صورتی که مورد اقبال مسئولان قرار گیرد می‌تواند هم در بحث درآمد‌زایی موثر عمل کند و هم آمار اشتغال را افزایش دهد که درآمد بالای برخی از کشور‌ها از این صنعت گواه آن است.

کشور ایران نیز به لحاظ دارا بودن واحد‌های نساجی صنعتی یکی از برترین‌ها در تولید است و در این بین استان زنجان نیز قطب نساجی در کشور محسوب می‌شود، اما در حال حاضر تعداد واحدهای تولیدکننده صنعتی در استان چندان نیست و تنها در غالب کارگاهی و تولیدی‌های سنتی فعالیت می‌کنند و جالب‌تر اینکه این واحدها مواد اولیه مورد خود را نیز از شهرهای دیگر تهیه می‌کنند.

حال ناخوش صنعت نساجی و پوشاک در استان زنجان، تنها مربوط به یک سازمان و ارگان نیست و نیاز به توجه ویژه مسئولان در تمامی حوزه‌های مرتبط را دارد.

با این وجود یکی از واحدهای تولیدی در استان در حوزه نساجی فعالیت می‌کند و از تولید نخ آغاز و در نهایت پس از بافندگی، تکمیل و رنگرزی به پوشاک منتهی می‌شود. اجرای این طرح از سال ۸۹ آغاز شده بر اساس آمار موجود این واحد توان تولید ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن نخ پنبه، ۵ میلیون و ۹۵۰ هزار مترمربع پارچه را دارد و ظرفیت تولید انواع پوشاک آن ۵ هزار و ۹۵۰ عدد است و توان به کارگیری و اشتغال قریب به ۲ هزار نفر را نیز دارد.

این طرح از تکنولوژی ماشین‌آلات اروپا استفاده کرده و تجهیزات مورد نیاز آن نیز خریداری شده است، طرح در زمینی به مساحت ۱۶۳ هزار و ۷۳۳ متر مربع و با زیربنای ۷۴ هزار و ۲۶۳ متر مربع احداث شده است.

اما با تمام این شرایط و با اینکه این واحد از تسهیلات ارزی از طریق صندوق توسعه ملی به میزان حدودی ۵۰ میلیون یورو در خرید تجهیزات استفاده کرده و دارای سرمایه‌گذاری وقت یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد ریالی است اما در این سال‌ها ادامه روند کار با موانعی که توسط بانک عامل ایجاد شده متوقف شده و عملاً تولیدی در این واحد انجام نمی‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *