اخبار

تورم ۶۰درصدی تولید خبر بد برای مصرف کنندگان

تیتر خبری ذیل به نقل از نساجی امروز زنگ هشدار برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ایرانی را به صدا در می آورد و نیاز به چاره اندیشی زودهنگام جهت حفظ توان خرید مصرف کننده داخلی و نیز توان رقابت محصولات ایرانی در بازارهای صادراتی را خواهد داشت.

در این خصوص و در مصاحبه با مهندس علیرضا فرخ نیا،مدیرعامل شرکت ایده گستر و عضو هیات مدیره انجمن نساجی نظر ایشان را جویا شدیم.

لازم به ذکر است این تورم تحمیلی به بخش نساجی، هم ناشی از شاخص های اثرگذار داخلی بوده و نیز متاسفانه به علت افزایش جهانی قیمت مواد اولیه اثرگذار بر قیمت کالای نساجی ، این تورم افزایش معنی داری خواهد داشت.

متاسفانه به دلایل مختلف از جمله کاهش تولید پنبه ناشی از کرونا در سال ۲۰۱۹،۲۰۲۰ و نیز افزایش تولید کالای نساجی و مصرف آن در سال ۲۰۲۱، باعث گردید که قیمت پنبه از ۱٫۳ تا ۱٫۵ دلار در هر کیلوگرم در سال قبل به عددی حدود ۲٫۲ الی ۲٫۵ دلار در هر کیلوگرم در حال حاضر برسد.متاسفانه به علت خشکسالی و کاهش تولید ناشی از کود،سم و بذر نامناسب در بازار داخل و فصل جاری پنبه در کشور، چشم انداز مثبتی از کاهش قیمت پنبه به روال هر سال مشاهده نمی گردد.

با توجه به چشم انداز و رویکرد دولت جمهوری اسلامی در ارتقای تولید و صادرات کالای نساجی، گرچه زمان تصمیم گیری گذشته است و مشکلات در حوزه ی کمک به رقابت پذیری کالای نساجی تا حدود زیادی از دست رفته، ولی سیاست گذاری درست و اصولی می تواند از عمق این فاجعه کاسته و روزنه های امید را باز نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *