اخبار

استراتژی دولتی مهار تورم

در سال جاری، بانک مرکزی و مجموعه دولت برای مهار تورم حداقل چهار راهکار اساسی را دنبال کرده و تا حدودی توانسته‌اند در اجرای این برنامه‌ها موفق عمل کنند.

این چهار برنامه عبارتند از «سرکوب دستمزدها برای جلوگیری از افزایش هزینه‌ تولید»، «تلاش برای تثبیت نرخ ارز»، «کاهش نرخ رشد نقدینگی از طریق کنترل ترازنامه» و «پرهیز از شوک‌های قیمتی از طریق تداوم تثبیت قیمت حامل‌های انرژی و تخصیص ارز ۲۸۵۰۰تومانی» برای تامین کالاهای پایه.

با وجود اجرای این راهکارها، بعید است نرخ تورم در سال۱۴۰۲، چه تورم نقطه به نقطه و چه میانگین سالانه، کمتر از ۴۰درصد باشد.

مهار تورم یک فرآیند زمان‌بر است و تاثیر برنامه‌های کنترل تورم فوری نیست. بنابراین در صورت تداوم برنامه‌های دولت و ثبات‌قدم سیاستگذار می‌توان امیدوار بود که تورم در سال‌های بعد کاهش یابد.

البته تایید یا رد این ادعا آسان نیست: اول اینکه سیاست سرکوب دستمزدها در بخش کارگری و کارمندی، به‌طور مداوم و به بهانه کنترل تورم در دستور کار دولت‌ها بوده و معلوم نیست سیاست تعدیل دستمزدها تا چه اندازه در مهار تورم در سال‌های قبل موثر بوده است.

دوم اینکه تثبیت نرخ ارز در بازار آزاد می‌تواند در کاهش انتظارات تورمی موثر باشد اما برخلاف انتظار، این برنامه نسبت به دوره‌های قبلی تثبیت در گذشته، تاثیر کمتری بر انتظارات تورمی و در نهایت کنترل تورم داشته است.

سوم اینکه برنامه دولت در رابطه با مهار نقدینگی با ابهامات و محدودیت‌هایی مواجه است و چهارم اینکه تثبیت قیمت حامل‌های انرژی یا تخصیص ارز به گروه‌های کالایی، برنامه‌ای نیست که با توجه به امکانات کشور و عملکرد ضعیف اقتصاد قابل استمرار باشد.