اخبار

اجلاس داووس بی‌نتیجه ماند؟

در اجلاس سالانه داووس موضوعات مختلفی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با‌این‌حال به نظر می‌رسد حاضران بدون دستیابی به نتایج ملموس در بسیاری از حوزه‌ها، ‌داووس را ترک کردند.

جنگ اسرائیل در غزه در صدر موضوعات مورد بحث مجمع جهانی اقتصاد قرار داشت، اما حاضران نتوانستند هیچ‌گونه جزئیات مشخصی درباره یک مسیر و راهکار عملی جهت تشکیل کشور فلسطینی یا برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس ارائه کنند.

درباره ناآرامی‌های دریای سرخ، معاون نخست‌وزیر یمن گفته است که تا زمانی که اسرائیل به حملات خود علیه مردم غزه پایان ندهد، این حملات متوقف نخواهد شد.

هرچند نخست وزیر چین در داووس اعلام کرد درهای اقتصاد چین برای تجارت با جهان باز است اما سرمایه‌گذاران به دنبال رشد کند اقتصاد چین همچنان برای سرمایه‌گذاری در این کشور محتاط هستند.

در داووس همچنین ادغام بانک‌های اروپایی، پشت درهای بسته مورد بحث قرار گرفت. اما به گفته مدیران بانکی، ادغام‌های فرامرزی بدون مقررات یکسان در سراسر منطقه دشوار است و ادغام‌های داوطلبانه موسسات مالی درون‌مرزی محتمل‌تر به نظر می‌رسد.

با توجه به بحران‌های فزاینده در نقاط مختلف جهان، زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، تلاش کرد موضوع اوکراین را در صدر دستور کار اجلاس داووس قرار دهد.

حتی سوئیس پیشنهاد میزبانی گفت‌وگوهای صلح را مطرح کرد. با این حال، رئیس کمیسیون اروپا او از متحدان غربی کی‌یف خواست به حمایت مالی و تسلیحاتی از اوکراین ادامه دهند.